Czego nie mogą stosować kobiety w ciąży?

Opublikowano przez Redaktor

Ciąża to niezwykły czas, w którym należy o siebie szczególnie zadbać. W ciągu tych dziewięciu magicznych miesięcy kobieta jest narażona na różne infekcje i dolegliwości. Warto wiedzieć, co można stosować, by nie zaszkodzić ani sobie, ani maluchowi, który się rozwija.

Leki przeciwbólowe w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży istnieje większe prawdopodobieństwo poronienia, dlatego należy szczególnie uważać na to, jakie preparaty się stosuje. Ogromną uwagę trzeba zwrócić na tabletki przeciwbólowe. Nie można przyjmować chociażby popularnego paracetamolu, aspiryny czy ibuprofenu. Są natomiast inne leki przeciwbólowe, które można w ciąży bezpiecznie stosować. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, dzięki czemu przyszła mama będzie mieć pewność, że nie zaszkodzi swojemu maluchowi. Podobnie niekorzystnie działają także leki uśmierzające ból i dolegliwości w czasie grypy czy przeziębienia. Należy ich jak najbardziej unikać i leczyć się metodami naturalnymi lub stosować preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży.

Zioła w ciąży

W preparatach dostępnych bez recepty, można także znaleźć substancje ziołowe. Wydaje się, że takie naturalne składniki powinny być bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale niestety nie zawsze tak jest. Należy unikać tabletek czy syropów, które posiadają w swoim składzie chociażby tymianek czy podbiał. Nie należy stosować szałwii i rozmarynu, a nawet mięty. Niekorzystnie na samopoczucie kobiety w ciąży mogą działać takie zioła jak rumianek, dziurawiec czy owoce jałowca. Niektórzy lekarze zalecają za to picie herbaty z lipy, ale warto się wcześniej skonsultować ze specjalistą, gdyż nie do końca są znane efekty działania tej rośliny na przebieg ciąży.

Czego nie brać w ciąży?

Zanim kobieta w ciąży sięgnie po jakiekolwiek preparaty przeciwbólowe czy uśmierzające inne dolegliwości, należy porozmawiać z lekarzem. Unikać należy dodatkowo syropów na kaszel, które mogą powodować poronienia, a także niektórych tabletek na ból gardła, preparatów na trądzik czy też innych leków, które stymulują wydzielanie się kwasu żołądkowego. Zdecydowanie nie można brać preparatów, jakie posiadają w swoim składzie pseudoefedrynę.

Co warto mieć w apteczce w czasie ciąży?

W swojej domowej apteczce warto jednak mieć niektóre leki, jakie pomagają kobiecie w ciąży doskonale zadbać o siebie i swoje maleństwo. Zazwyczaj zaleca je także lekarz ginekolog, a dostępne są bez recepty. Taką obowiązkową pozycją jest chociażby kwas foliowy oraz inne preparaty witaminowe, dzięki którym można wzmocnić organizm i stymulować prawidłowy rozwój swojego dziecka, a to ma wielkie znaczenie w czasie ciąży. Coraz więcej jest również dostępnych leków na przeziębienie czy grypę, uśmierzających ból, które są odpowiednio dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży. Nie powodują one uszkodzeń płodów czy nie podwyższają ryzyka poronienia, więc można je spokojnie stosować. Najlepiej jednak zawsze zachować ostrożność i porozmawiać z lekarzem, zanim sięgnie się po jakiekolwiek preparaty.