Dojelitowe tabletki a zawał

Opublikowano przez Redaktor

Tabletki dojelitowe są wskazane między innymi w chorobie niedokrwiennej serca, a także w wielu innych sytuacjach klinicznych, szczególnie wtedy, gdy należy zahamować agregację płytek krwi. Warto poznać dokładne wskazania do ich stosowania, a także środki ostrożności, dzięki czemu będziemy mogli je dawkować w odpowiedni sposób. Należy pamiętać, że przyjmowanie tego rodzaju leków zawsze powinno się skonsultować z farmaceutą albo lekarzem, by mieć pewność, że nic nam nie zaszkodzi.

Jakie są wskazania?

Przede wszystkim dojelitowe tabletki stosuje się w momencie leczenia choroby niedokrwiennej serca, w celu hamowania agregacji płytek krwi. Oprócz tego są niezwykle istotne w momencie, gdy chcemy zapewnić sobie skuteczną profilaktykę w zawałach serca. Najczęściej stosuje się je w przypadku osób, jakie znajdują się w grupie ryzyka. Warto, zatem wziąć to pod uwagę i porozmawiać ze swoim lekarzem, czy rzeczywiście w naszym wypadku jest taka potrzeba.

Jak określić ryzyko zawału?

Jednymi z najważniejszych czynników, jakie zwiększają prawdopodobieństwo zawału jest choroba dziedziczna. Jeśli w naszej rodzinie wiele osób miało problem z sercem i przechodziło zawał, należy już zachować ostrożność i odpowiednio o siebie dbać, a także wykonać stosowne badania diagnostyczne, dzięki którym doskonale się zorientujemy w swojej sytuacji. Tabletki dojelitowe są także wskazane w momencie, gdy występuje podejrzenie zawału serca lub, gdy okazuje się, że już zawał miał miejsce i podejrzewa się kolejny. Takie preparaty stosuje się także w przypadku świeżego zawału serca lub w jego podejrzeniu.

Tabletki dojelitowe i ich zastosowanie

Dodatkowo tabletki dojelitowe wskazane są w momencie, gdy mamy do czynienia z niestabilną chorobą wieńcową, a także w przypadku wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych czy angioplastyce wieńcowej. To skuteczny sposób na to, by ochronić swoje zdrowie i cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem, zmniejszając jednocześnie ryzyko zawału serca, więc warto się szczególnie na tym skupić.

Tabletki dojelitowe zapobiegawczo

Skuteczność tabletek dojelitowych jest bardzo wysoka, dlatego często stosuje się je także w przypadku zapobiegania napadom przejściowego niedokrwienia mózgu czy też niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA. Dodatkowo znajdują one zastosowanie w profilaktyce zakrzepicy naczyń wieńcowych, zakrzepicy żylnej oraz w przypadku zapobiegania zatorowi płuc u pacjentów, którzy są trwale unieruchomieni. Widać, zatem dokładnie, że mamy tutaj do czynienia z kompleksową ochroną naszego organizmu.

Środki ostrożności, jakie należy zachować

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do przyjmowania tabletek dojelitowych, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu w przypadku ciąży czy alergii na składniki poszczególnych preparatów w tym zakresie. Warto przed użyciem przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania, by mieć pewność, że stosowanie leku będzie dla nas całkowicie bezpieczne, a to jest przecież niezwykle ważne.