Jak dbać o żołądek gdy przyjmujemy antybiotyki?

Opublikowano przez Redaktor

Co jakiś czas dopadają nas różne choroby. Jedne są mniej poważne, a drugie niestety bardziej. Czasami wskutek tego musimy przyjmować antybiotyki. Są to leki o bardzo silnym działaniu, które zazwyczaj bardzo szybko są w stanie uporać się z daną infekcją. Trzeba też jednak wiedzieć, że te medykamenty szkodzą na żołądek i trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby temu skutecznie zapobiec.

Jak przyjmować antybiotyki?

Niewątpliwie trzeba umiejętnie korzystać z tych medykamentów, aby ich skutki uboczne nie były dla nas zbyt dotkliwe. Przede wszystkim antybiotyki powinny być zażywane tylko wtedy, kiedy rzeczywiście są potrzebne. Oczywiście powinien o tym zdecydować lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z danym pacjentem. Zbyt częste stosowanie tych produktów na błahe schorzenia może doprowadzić do tego, że organizm się na nie uodporni, a one nie będą już tak skuteczne.

Antybiotyki należy stosować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Dotyczy to czasu trwania kuracji oraz przyjmowania leków w odpowiednich odstępach czasowych. Minimalizuje to bowiem ryzyko powstawania skutków ubocznych.

Te leki należy przepijać wodą (najlepiej mineralną, niegazowaną). Zażywanie antybiotyków z sokami cytrusowymi, bądź napojami mlecznymi powoduje, że leki są zdecydowanie gorzej wchłaniane, a to oczywiście skutkuje tym, że medykament ma o wiele słabsze działanie, przez co dłużej jesteśmy chorzy na daną dolegliwość.

Tabletek nie należy rozgryzać, ani rozdrabniać. Wskutek takiego działania do naszego organizmu dostaje się mniejsza ich zawartość, co wydłuża czas trwania choroby. Natomiast w przypadku wysypania zawartości z kapsułki dochodzi do jej zniszczenia przez kwas solny. Trzeba też pamiętać, aby w czasie antybiotykoterapii odstawić wszelkie inne stosowane preparaty (np.: witaminy), które wchodzą w interakcję z medykamentami i też osłabiają działanie kuracji. Zabronione jest też picie alkoholu.

Stosuj probiotyki!

Warto wiedzieć, że antybiotyki niszczą bakterie będące przyczyną choroby. Niestety też uszkadzają naturalną florę bakteryjną, która jest dla naszego organizmu bardzo ważna. Brak ochrony tego elementu przyczynia się do powstawania grzybicy układu pokarmowego, infekcji intymnych, chorób skórnych czy równie szkodliwych wrzodów na żołądku.

W związku z tym każdy lekarz przy przepisaniu antybiotyku, powinien też dodać na recepcie odpowiedni preparat, aby temu zapobiec. Nie zawsze tak się jednak dzieje i pacjent na własną rękę musi zadbać o takie specyfiki. Nie wolno tej sprawy lekceważyć, aby chronić nasz żołądek przed zgubnym działaniem antybiotyków.

Trzeba podkreślić, że także dzieci w czasie stosowania antybiotyków (oraz w określonym czasie po zakończeniu kuracji – w tej sprawie warto skonsultować się z lekarzem) muszą zażywać odpowiednie preparaty, aby ich flora bakteryjna była odpowiednio chroniona.

Kluczowe jest też, aby po przebytej antybiotykoterapii także zadbać o swój żołądek, poprzez optymalne odbudowanie flory bakteryjnej. Wielu ludzi myśli, że probiotyki należy spożywać tylko wtedy, kiedy przyjmuje się antybiotyki, co jest błędnym tokiem rozumowania. Wszak ten okres trzeba odpowiednio wydłużyć.

Jedz odpowiednie produkty!

 

Bardzo mało osób zdaje też sobie sprawę, że w lodówce każdego z nas jest wiele produktów, które pomagają w czasie antybiotykoterapii (a także po jej zakończeniu), aby nasza flora była w pełni chroniona i bezpieczna. Są to jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, napoje sojowe czy maślanki.