Jak wspomagać włosy i paznokcie?

Opublikowano przez Redaktor

Każdy z nas chce mieć zdrowe włosy i paznokcie. Niestety jednak nie wszystkim się to do końca udaje. Warto zatem odpowiednio zadbać, aby pozbyć się tego typu kłopotów. W końcu prawidłowe postępowanie sprawi, że nasze włosy i paznokcie będą wyglądały naprawdę zjawiskowo. Co jednak należy robić, aby tak się właśnie działo?

Dieta na mocne włosy i paznokcie

Może nie wszyscy wiedzą, ale to co codziennie znajduje się na naszych talerzach ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów i paznokci. Warto zatem sprawić, aby były to tylko i wyłącznie odpowiednie produkty.

Trzeba podkreślić, że nasze włosy i paznokcie przede wszystkim potrzebują potraw, które będą bogate w białko. Poza tym powinny mieć też sporo składników mineralnych, a także witamin. Szczególnie chodzi nam o A (przyspiesza cykl odnowy komórek z których zbudowane są włosy), E (silny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki) oraz z grupy B (ograniczają przetłuszczanie się włosów i odpowiadają za ich właściwe nawilżenie – to samo tyczy się paznokci). Jeśli ktoś ma niedobory tych składników, to musi sobie zdawać sprawę, że jego włosy i paznokcie nie będą w odpowiedniej kondycji. W takim przypadku trzeba błyskawicznie uzupełnić dane braki.

Co zatem należy jeść, aby wzmocnić swoje włosy i paznokcie? Eksperci zalecają, aby codzienna dieta była bogata w białko (dzięki niemu rosną nowe włosy w miejsce tych wypadających). Warto włączyć do niej chude mięso, jajka i ryby morskie, które powinny być spożywane co drugi, trzeci dzień. Znajdują się w nich bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które np.: zapobiegają wypadaniu włosów. Nie można również zapomnieć o produktach zbożowych oraz warzywach (np.: pomidory, marchew, koper) i owocach. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się też orzechy, migdały, pestki dyni czy słonecznika. Zawierają bowiem cynk i miedź. Ten pierwszy składnik zapewnia prawidłowy wzrost paznokci i włosów, a drugi uczestniczy w tworzeniu naturalnego barwnika włosów (melaniny). Warto też stosować kalarepkę i seler, które mają sporo krzemu zmniejszającego łamliwość paznokci. Poza tym ten element zapobiega wypadaniu włosów. W swojej diecie trzeba też zadbać o takie produkty jak pieczywo pełnoziarniste, grube kasze czy makarony razowe. Jeśli chodzi o napoje, to warto zredukować picie kawy i herbaty, które negatywnie działają na przyswajanie witamin. Warto pić zaś około dwa litry wody mineralnej niegazowanej.
Czego natomiast unikać? Z naszego menu powinno zniknąć tak zwane „śmieciowe jedzenie”, czyli np.: chipsy i dania fast food. To samo tyczy się też słodyczy, które również negatywnie działają na włosy i paznokcie. Warto wiedzieć, że nie powinniśmy zajadać się potrawami smażonymi. Niewskazane są też dania wędzone.

Stosuj suplementy diety

Ponadto trzeba wspomagać codzienną dietę odpowiednimi suplementami, które zawierają wszystkie niezbędne składniki, aby nasze włosy i paznokcie były w odpowiedniej kondycji.

Przykładem takiego produktu jest nafta kosmetyczna, która m.in.: zwiększa odporność włosów na łamanie, ma na nie właściwości regenerujące czy zabezpiecza je przed utratą wilgoci. Dzięki temu produktowi stają się one bardziej elastyczne, sprężyste i miękkie.

Specjalna odżywka z kolei wzmacnia włosy suche, osłabione i wypadające, a także odbudowuje ich strukturę keratynową.

Warto też stosować specjalną odżywkę do paznokci słabych i takich, które wolno rosną. Dzięki niej pozbędziemy się tych problemów. Odżywka wzmacnia płytkę paznokcia, a także zapobiega przebarwieniom.

Z kolei płyn do pielęgnacji paznokci wyraźnie zmniejsza łamliwość i rozdwajanie się płytki paznokciowej. Poza tym wygładza naskórek wału okołopaznokciowego oraz zmniejsza jego skłonność do pękania.

Polecane są też tabletki ze skrzypem polnym, który ma znakomite właściwości na nasze włosy, jak i paznokcie.